stat4u


Nie żyje Maria Trzcińska

Nie żyje Maria Trzcińska - emerytowany sędzia, wieloletni pracownik Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w Instytucie Pamięci Narodowej, autorka publikacji historycznych. Prowadziła śledztwo dotyczące zbrodni ludobójstwa w KL-Warschau. Była w posiadaniu oryginalnych dokumentów, które dowodziły, że Polacy byli poddawani masowej zagładzie. Ciało sędzi znaleziono wczoraj w jej mieszkaniu. Śmierć nastąpiła prawdopodobnie 2 tygodnie temu. Przyczyny zgonu na razie nie są znane. Śledztwo w tej sprawie ma wszcząć warszawska prokuratura. Maria Trzcińska prowadziła badania dotyczące eksperymentów pseudomedycznych, dokonywanych przez niemieckich lekarzy w obozach koncentracyjnych. Przesłuchiwała ofiary tych eksperymentów. Wszczęła także śledztwo w sprawie egzekucji ulicznych w Warszawie. Od 1973 r. prowadziła śledztwo dotyczące zbrodni ludobójstwa w KL-Warschau. Owoce swojej pracy opisała w książce "Obóz zagłady w centrum Warszawy - KL Warschau".

Kliknij, aby powiększyć: Dowody KL Warschau

Maria Trzcińska była w posiadaniu wielu cennych dokumentów dotyczących zbrodni dokonywanych przez Niemców w KL - Warschau. Dowodziły one, że Polacy byli poddawani masowej zagładzie. Jak powiedziała prof. Mira Modelska Creech wieloletnia tłumacz administracji Białego Domu i osoba znająca Marię Trzcińską podejmowano próby wydobycia tych dokumentów, były także próby ich fałszowania.

Prof. Mira Modelska dodała, były to oryginały m.in. pierwsze mapy z 1946 roku, które pokazywały baraki na Woli oraz komory gazowe.

Przed śmiercią Maria Trzcińska chciała te dokumenty zdeponować w Sanktuarium Narodowym na Jasnej Górze. Do końca walczyła o lokalizację pomnika dla ofiar KL Warschau na skwerze Alojzego Pawełka w Warszawie.Śp. Sędzia Maria Trzcińska wielokrotnie wypowiadała się na antenie Radia Maryja i TV Trwam. Była gościem m.in. audycji Aktualności Dnia i Rozmowy Niedokończone.

fot. A. Kulesza Sędzia Maria Trzcińska, która jest członkiem Komitetu Budowy Pomnika Ofiar KL Warschau, poświęciła szereg lat na badania dotyczące tego obozu. Na zdjęciu z projektem pomnika






Do góry | Strona główna











 
KL Warschau  |        © 2007 by Stskladak